آشنایی با بیت کوین

بیت کوین یک ارز رمز یا ارز رمزپایه است که به صورت محدودی در نظام پرداخت جهانی مورد پذیرش قرار گرفته است. بیت کوین برخلاف ارزهای معروف جهان مانند دلار، یورو، پوند و… نوسانات بسیار زیادی را در مدت زمان نسبتا کوتاهی تجربه کرده است. دلیل آن هم این است که از نظر حقوقی هیچ کشوری آن را به عنوان ارز قانونی به رسمیت نشناخته است. بیت کوین اولین ارز رمزپایه غیر متمرکز است یعنی بدون بانک مرکزی و مسئول مرکزی فعالیت می کند.

محاسن بیت کوین

با توجه به اینکه بیت کوین ارزی صرفا دیجیتال بوده و رمزپایه است هزینه چاپ ندارد و طبیعتا فشاری تحت عناوین مالیاتی را دربر نخواهد داشت. هیچ کس مالک بیت کوین نیست بنابراین جهت گیری سیاسی ویژه ای برای آن وجود ندارد هرچند سیاست مدارها به آن نمی توانند بی توجه باشند. برخی کشورها جایگاه بیت کوین را نه به عنوان پولشویی که به عنوان کالا پذیرفته اند. با توجه به استفاده از فن آوری بلاک چین به خوبی ایمن و حفاظت شده است. هزینه نقل و انتقال در شبکه بیت کوین در سالهای ابتدایی پبدایش آن ناچیز است.

معایب بیت کوین

از جمله معایب بیت کوین قدیمی بودن فناوری پایه ای آن است، به همین علت روشهای نسبتا جدیدتری مانند بیت کوین کش و بیت کوین گلد متولد شده اند تا این عقب ماندگی را جبران نمایند. از نمونه موارد این عقب افتادگی مدت زمان نسبتا طولانی تائید تراکنش که در حال حاضر حدود 10 دقیقه است می باشد، همچنین کارمزدهای آن نسبتا بالاست. به نظر می رسد با بزرگ تر شدن بدنه بیت کوین و هر نوع فن آوری بر پایه بلاک چین هزینه یا Fee تراکنش ها افزایش بیشتری پیدا کند. البته بزرگ تر شدن در حد قابل توجه و چشم گیر این تبعات را به دنبال خواهد داشت. میزان برق مصرفی در بیت کوین در هر ساعت در جهان مقدار بالایی است که انتقادهای زیادی را به دنبال داشته است.

آشنایی با پرفکت مانی

واریز و افزایش موجودی بیت کوین

برای واریز و شارژ موجودی بیت کوین، چند روش مختلف وجود دارد که در زیر به تعدادی از آنها اشاره می نمائیم.

استخراج یا ماینینگ

استخراج بیت کوین یعنی پردازش تراکنش های بیت کوین این روش نیاز به امکانات سخت افزاری و نرم افزاری مناسب دارد.

خرید از صرافی

می توانید از یک صرافی مقدار بیت کوین موردنظر خود را درخواست نموده و خریداری کنید.

پذیرش به عنوان روش پرداختی

می توانید در وبسایت یا فروشگاه خود روش پرداخت معادل ارزش کالای خود را بیت کوین قرار دهید و به این ترتیب موجودی بیت کوین خود را افزایش دهید.

امنیت پیش بینی شده در بیت کوین

امنیت بیت کوین مانند فلسفه وجودی آن امنیتی جزیره ای است. یعنی ممکن است جزیره ای امن تر از جزیره دیگر باشد چرا که هر موسسه ای که از حسابها نگهداری می کند اصول امنیتی مخصوص به خودش را دارد.

امنیت ذاتی بیت کوین نیز باتوجه به عدم وابستگی به بانک مرکزی کشوری خاص که نیاز به اعتماد به سیاستمداران آن کشور ندارد امنیت مناسبی ایجاد کرده است.

تغییر ناپذیر بودن

پس از انجام تراکنش دیگر این عملیات قابل برگشت نیست. به همین دلیل قابلیت دستکاری ندارد.

محدود بودن واحدها

گفته می شود که تعداد 21 میلیون واحد بیت کوین وجود دارد ولی نمیتوان با قاطعیت درباره آن قضاوت کرد.

تفاوت حفظ ارز به شکل دلار یا بیت کوین

حفظ ارز به شکل بیت کوین مانند سوار شدن بر یک قایق روی دریاست گاهی کاملا آرام است و گاهی طوفانی و پر نوسان. وقتی در حسابی فقط ارز به شکل دلار دارید تنها نگران یک معادله هستید تغییرات دلار در برابر ارز محلی. اما وقتی بیت کوین ذخیره می کنید علاوه بر معادله فوق تغییرات دلار در برابر بیت کوین را هم باید پذیرا باشید. بنابراین پارامترها پیچیده تر خواهد بود.

آینده بیت کوین

باز هم ایالات متحده امریکا به دلیل سلطه اقتصادی بر جهان به دو دلیل عمده با بیت کوین مقابله می کند. یکی اینکه اصرار دارد هویت خریداران و فروشندگان احراز و تائید شود و دوم اینکه بیت کوین یا ارزهای این چنینی در ابعاد کلان می توانند جایگزینی برای دلار امریکا باشند بنابراین نگرانی دولت امریکا درباره کاهش ارزش دلار در درازمدت وجود دارد.

با توجه به اینکه نوسانات بیت کوین از پیدایش تا امروز نوسانات مشابهی را در کمتر کالا یا ارز قدرتمندی به خود دیده است می توان بیت کوین را با خود بیت کوین مقایسه کرد. بنابراین مقایسه بیت کوین با دلار یا حتی طلا مقایسه ای خارج از شباهت و قیاس است.

با توجه به رشد بدنه بلاک چینی بیت کوین پیش بینی هزینه نگهداری و انتقال بالای بیت کوین در طولانی مدت وجود دارد. بنابراین امکان ریست یا شروع مجدد تراکنش های آن با نام بیت کوین یا با نام دیگری با همین رویه یا تغییرات و اصلاحات در آینده محتمل به نظر می رسد. انتقادات فعالان محیط زیستی هم به مشکلات حامیان بیت کوین در آینده به دلیل استفاده از منابع برقی افزوده خواهد شد.